Advertisements
LATEST NEWS

Full List of 2018 Eisner Award Winners – Monstress, Tom King, Mitch Gerads, Black Bolt and more [SDCC18]

Last night as part of Comic Con International in San-Diego, the 2018 Eisner Awards were presented.  And with the likes of Benedict Wong, Michelle Nichols, Wendy & David Pini, Sergio Aragones and Scott McCloud all presenting awards on the night, it was a star-studded event from start to finish.

We’ve included a list of the nominees and winners below, for your enjoyment.

How did your favourites do?


Best Short Story

  • “A Life in Comics: The Graphic Adventures of Karen Green,” by Nick Sousanis, in Columbia Magazine (Summer 2017) – WINNER
  • “Ethel Byrne,” by Cecil Castelluci and Scott Chantler, in Mine: A Celebration of Liberty and Freedom for All Benefiting Planned Parenthood (ComicMix)
  • “Forgotten Princess,” by Phillip Kennedy Johnson and Antonio Sandoval, in Adventure Time Comics #13 (kaboom!)
  • “Small Mistakes Make Big Problems,” by Sophia Foster-Dimino, in Comics for Choice (Hazel Newlevant)
  • “Trans Plant,” by Megan Rose Gedris, in Enough Space for Everyone Else (Bedside Press)

Best Single Issue/One-Shot

  • Hellboy: Krampusnacht, by Mike Mignola and Adam Hughes (Dark Horse) – WINNER
  • Barbara, by Nicole Miles (ShortBox)
  • Pope Hats #5, by Ethan Rilly (AdHouse Books)
  • The Spotted Stone, by Rick Veitch (Sun Comics)
  • What Is Left, by Rosemary Valero-O’Connell (ShortBox)

Best Continuing Series

  • Monstress, by Marjorie Liu and Sana Takeda (Image) – WINNER
  • Black Hammer, by Jeff Lemire, Dean Ormston, and David Rubín (Dark Horse)
  • Giant Days, by John Allison, Max Sarin, and Liz Fleming (BOOM! Box)
  • Hawkeye, by Kelly Thompson, Leonardo Romero, and Mike Walsh (Marvel)
  • The Wicked + The Divine, by Kieron Gillen & Jamie McKelvie (Image)

Best Limited Series

  • Black Panther: World of Wakanda, by Roxane Gay, Ta-Nehisi Coates, and Alitha E. Martinez (Marvel) – WINNER
  • Extremity, by Daniel Warren Johnson (Image/Skybound)
  • The Flintstones, by Mark Russell, Steve Pugh, Rick Leonardi, and Scott Hanna (DC)
  • Mister Miracle, by Tom King and Mitch Gerads (DC)
  • X-Men: Grand Design, by Ed Piskor (Marvel)

Best New Series

  • Black Bolt, by Saladin Ahmed and Christian Ward (Marvel) – WINNER
  • Grass Kings, by Matt Kindt and Tyler Jenkins (BOOM! Studios)
  • Maestros, by Steve Skroce (Image)
  • Redlands, by Jordie Bellaire and Vanesa Del Rey (Image)
  • Royal City, by Jeff Lemire (Image)

Best Publication for Early Readers (up to age 8)

  • Good Night, Planet, by Liniers (Toon Books) – WINNER
  • Adele in Sand Land, by Claude Ponti, translated by Skeeter Grant and Françoise Mouly (Toon Books)
  • Arthur and the Golden Rope, by Joe Todd-Stanton (Flying Eye/Nobrow)
  • Egg, by Kevin Henkes (Greenwillow Books)
  • Little Tails in the Savannah, by Frederic Brrémaud and Federico Bertolucci, translated by Mike Kennedy (Lion Forge/Magnetic)

Best Publication for Kids (ages 9–12)

  • The Tea Dragon Society, by Katie O’Neill (Oni) – WINNER
  • Bolivar, by Sean Rubin (Archaia)
  • Home Time (Book One): Under the River, by Campbell Whyte (Top Shelf)
  • Nightlights, by Lorena Alvarez (Nobrow)
  • Wallace the Brave, by Will Henry (Andrews McMeel)

Best Publication for Teens (ages 13-17)

  • Monstress, by Marjorie Liu and Sana Takeda (Image) – WINNER
  • The Dam Keeper, by Robert Kondo and Dice Tsutsumi (First Second/Tonko House)
  • Jane, by Aline Brosh McKenna and Ramón K. Pérez (Archaia)
  • Louis Undercover, by Fanny Britt and Isabelle Arsenault, translated by Christelle Morelli and Susan Ouriou (Groundwood Books/House of Anansi)
  • Spinning, by Tillie Walden (First Second)

Best Humor Publication

  • Baking with Kafka, by Tom Gauld (Drawn & Quarterly) – WINNER
  • Batman/Elmer Fudd Special #1, by Tom King, Lee Weeks, and Byron Vaughn (DC)
  • The Flintstones, by Mark Russell, Steve Pugh, Rick Leonardi, and Scott Hanna (DC)
  • Rock Candy Mountain, by Kyle Starks (Image)
  • Wallace the Brave, by Will Henry (Andrews McMeel)

Best Anthology

  • Elements: Fire, A Comic Anthology by Creators of Color, edited by Taneka Stotts (Beyond Press) – WINNER
  • A Bunch of Jews (and Other Stuff): A Minyen Yidn, by Max B. Perlson, Trina Robbins et al. (Bedside Press)
  • A Castle in England, by Jamie Rhodes et al. (Nobrow)
  • Now #1, edited by Eric Reynolds (Fantagraphics)
  • The Spirit Anthology, edited by Sean Phillips (Lakes International Comic Art Festival)

Best Reality-Based Work

  • Spinning, by Tillie Walden (First Second) – WINNER
  • Audubon: On the Wings of the World, by Fabien Grolleau and Jerémie Royer, translated by Etienne Gilfillan (Nobrow)
  • The Best We Could Do, by Thi Bui (Abrams ComicArts)
  • Calamity Jane: The Calamitous Life of Martha Jane Cannary, 1852–1903, by Christian Perrissin and Matthieu Blanchin, translated by Diana Schutz and Brandon Kander (IDW)
  • Lennon: The New York Years, by David Foenkinos, Corbeyran, and Horne, translated by Ivanka Hahnenberger (IDW)

Best Graphic Album—New

  • My Favorite Thing Is Monsters, by Emil Ferris (Fantagraphics) – WINNER
  • Crawl Space, by Jesse Jacobs (Koyama Press)
  • Eartha, by Cathy Malkasian (Fantagraphics)
  • Stages of Rot, by Linnea Sterte (Peow)
  • The Story of Jezebel, by Elijah Brubaker (Uncivilized Books)

Best Graphic Album—Reprint

  • Boundless, by Jillian Tamaki (Drawn & Quarterly) – WINNER
  • Fantagraphics Studio Edition: Black Hole by Charles Burns, edited by Eric Reynolds (Fantagraphics)
  • Small Favors: The Definitive Girly Porno Collection, by Colleen Coover (Oni/Limerence)
  • Sticks Angelica, Folk Hero, by Michael DeForge (Drawn & Quarterly)
  • Unreal City, by D. J. Bryant (Fantagraphics)

Best Adaptation from Another Medium

  • Kindred, by Octavia Butler, adapted by Damian Duffy and John Jennings (Abrams ComicArts) – WINNER
  • Beowulf, adapted by Santiago García and David Rubín (Image)
  • H. P. Lovecraft’s The Hound and Other Stories, adapted by Gou Tanabe, translated by Zack Davisson (Dark Horse)
  • Herman Melville’s Moby Dick, adapted by Christophe Chabouté, translated by Laure Dupont (Dark Horse)

Best U.S. Edition of International Material

  • Run for It: Stories of Slaves Who Fought for the Freedom, by Marcelo D’Salete, translated by Andrea Rosenberg (Fantagraphics) – WINNER
  • Audubon: On the Wings of the World, by Fabien Grolleau and Jerémie Royer, translated by Etienne Gilfillan (Nobrow)
  • Flight of the Raven, by Jean-Pierre Gibrat, translated by Diana Schutz and Brandon Kander (EuroComics/IDW)
  • FUN, by Paolo Bacilieri, translated by Jamie Richards (SelfMadeHero)
  • Ghost of Gaudi, by El Torres and Jesús Alonso Iglesias, translated by Esther Villardón Grande (Lion Forge/Magnetic)
  • The Ladies-in-Waiting, by Santiago García and Javier Olivares, translated by Erica Mena (Fantagraphics)

Best U.S. Edition of International Material—Asia

  • My Brother’s Husband, vol. 1, by Gengoroh Tagame, translated by Anne Ishii (Pantheon) – WINNER
  • Furari, by Jiro Taniguchi, translated by Kumar Sivasubramanian (Fanfare/Ponent Mon)
  • Golden Kamuy, by Satoru Noda, translated by Eiji Yasuda (VIZ Media)
  • Otherworld Barbara, vol. 2, by Moto Hagio, translated by Rachel Matt Thorn (Fantagraphics)
  • Shiver: Junji Ito Selected Stories, by Junji Ito translated by Jocelyne Allen (VIZ Media)

Best Archival Collection/Project—Strips

  • Celebrating Snoopy, by Charles M. Schulz, edited by Alexis E. Fajardo and Dorothy O’Brien (Andrews McMeel) – WINNER
  • Crazy Quilt: Scraps and Panels on the Way to Gasoline Alley, by Frank King, edited by Peter Maresca (Sunday Press)
  • Foolish Questions and Other Odd Observations, by Rube Goldberg, edited by Peter Maresca and Paul C. Tumey (Sunday Press Books)
  • Sky Masters of the Space Force: The Complete Dailies, by Jack Kirby, Wally Wood et al., edited by Daniel Herman (Hermes Press)
  • Star Wars: The Classic Newspaper Strips, vol. 1, by Russ Manning et al., edited by Dean Mullaney (LOAC/IDW)

Best Archival Collection/Project—Comic Books

  • Akira 35th Anniversary Edition, by Katsuhiro Otomo, edited by Haruko Hashimoto, Ajani Oloye, and Lauren Scanlan (Kodansha) – WINNER
  • Behaving MADly, written and compiled by Ger Alpeldoorn and Craig Yoe (Yoe Books/IDW)
  • The Collected Neil the Horse, by Arn Saba/Katherine Collins, edited by Andy Brown (Conundrum)
  • Fantagraphics Studio Edition: Jaime Hernandez, edited by Gary Groth (Fantagraphics)
  • Will Eisner: The Centennial Celebration, 1917-2017, by Paul Gravett, Denis Kitchen, and John Lind (Kitchen Sink/Dark Horse)

Best Writer – TWO WINNERS!

  • Tom King, Batman, Batman Annual #2, Batman/Elmer Fudd Special #1, Mister Miracle (DC) – WINNER
  • Marjorie Liu, Monstress (Image) – WINNER
  • Matt Kindt, Grass Kings (BOOM! Studios); Ether (Dark Horse); Eternity, X-O Manowar (Valiant)
  • Jeff Lemire, Black Hammer (Dark Horse); Descender (Image)
  • Mark Russell, The Flintstones (DC)

Best Writer/Artist

  • Emil Ferris, My Favorite Thing Is Monsters (Fantagraphics) – WINNER
  • Lorena Alvarez, Night Lights (Nobrow)
  • Chabouté, Moby Dick (Dark Horse); Alone, Park Bench (Gallery 13/Simon & Schuster)
  • Cathy Malkasian, Eartha (Fantagraphics)
  • Jiro Taniguchi, Furari, Louis Vuitton Travel Guide: Venice (Fanfare/Ponent Mon)

Best Penciller/Inker or Penciller/Inker Team

  • Mitch Gerads, Mister Miracle (DC) – WINNER
  • Isabelle Arsenault, Louis Undercover (Groundwood Books/House of Anansi)
  • Gary Gianni, Hellboy: Into the Silent Sea (Dark Horse)
  • Ramón K. Perez, Jane (Archaia)
  • David Rubín, Black Hammer #9 & #12, Ether, Sherlock Frankenstein #1–3 (Dark Horse); Beowulf (Image)

Best Painter/Multimedia Artist (interior art)

  • Sana Takeda, Monstress (Image) – WINNER
  • Federico Bertolucci, Love: The Dinosaur, Little Tails (Lion Forge/Magnetic)
  • EFA, Monet: Itinerant of Light (NBM)
  • Jean-Pierre Gibrat, Flight of the Raven (EuroComics/IDW)
  • Cyril Pedrosa, Portugal (NBM)

Best Cover Artist

  • Sana Takeda, Monstress (Image) – WINNER
  • Jorge Corona, No. 1 with a Bullet (Image)
  • Nick Derington, Mister Miracle (DC); Doom Patrol (DC Young Animal)
  • Brian Stelfreeze, Black Panther (Marvel)
  • Julian Totino Tedesco, Hawkeye (Marvel)

Best Coloring

  • Emil Ferris, My Favorite Thing Is Monsters (Fantagraphics) – WINNER
  • Mitch Gerads, Mister Miracle (DC)
  • Ed Piskor, X-Men: Grand Design (Marvel)
  • David Rubín, Ether, Black Hammer, Sherlock Frankenstein (Dark Horse); Beowulf (Image)
  • Dave Stewart, Black Hammer, BPRD: Devil You Know, Hellboy: Into the Silent Sea, Sherlock Frankenstein, Shaolin Cowboy (Dark Horse); Maestros (Image)
  • Rosemary Valero-O’Connell, What Is Left (ShortBox)

Best Lettering

  • Stan Sakai, Usagi Yojimbo, Groo: Slay of the Gods (Dark Horse) – WINNER
  • Isabelle Arsenault, Louis Undercover (Groundwood Books/House of Anansi)
  • Clayton Cowles, Bitch Planet: Triple Feature, Redlands, The Wicked + The Divine (Image), Black Bolt, Spider-Gwen, Astonishing X-Men, Star Wars (Marvel), Batman, Mister Miracle (DC Comics)
  • Emil Ferris, My Favorite Thing Is Monsters (Fantagraphics)
  • John Workman, Mother Panic (DC/Young Animal); Ragnarök (IDW)

Best Comics-Related Periodical/Journalism

  • The Comics Journal, edited by Dan Nadel, Timothy Hodler, and Tucker Stone, tcj.com (Fantagraphics) – WINNER
  • Alter Ego, edited by Roy Thomas (TwoMorrows)
  • Hogan’s Alley, edited by Tom Heintjes
  • Jack Kirby Collector, edited by John Morrow (TwoMorrows)
  • PanelXPanel magazine, edited by Hassan Otsmane-Elhaou, panelxpanel.com

Best Comics-Related Book

  • How to Read Nancy: The Elements of Comics in Three Easy Panels, by Paul Karasik and Mark Newgarden (Fantagraphics) – WINNER
  • Deconstructing the Incal by Alejandro Jodorowsky and Moebius, by Jean Annestay and Christophe Quillien (Humanoids)
  • How Comics Work, by Dave Gibbons and Tim Pilcher (Wellfleet Press/Quarto Group)
  • Line of Beauty: The Art of Wendy Pini, by Richard Pini (Flesk)
  • Monograph, by Chris Ware (Rizzoli)
  • To Laugh That We May Not Weep: The Life and Times of Art Young, by Glenn Bray and Frank M. Young (Fantagraphics)

Best Academic/Scholarly Work

  • Latinx Superheroes in Mainstream Comics, by Frederick Luis Aldama (University of Arizona Press) – WINNER
  • The Comics of Charles Schulz: The Good Grief of Modern Life, edited by Jared Gardner and Ian Gordon (University Press of Mississippi)
  • Ethics in the Gutter: Empathy and Historical Fiction in Comics, by Kate Polak (Ohio State University Press)
  • Neon Visions: The Comics of Howard Chaykin, by Brannon Costello (LSU Press)
  • Picturing Childhood: Youth in Transnational Comics, edited by Mark Heimermann and Brittany Tullis (University of Texas Press)

Best Publication Design

  • Akira 35th Anniversary Edition, designed by Phil Balsman, Akira Saito (Veia), NORMA Editorial, and MASH•ROOM (Kodansha) – WINNER
  • Celebrating Snoopy, designed by Spencer Williams and Julie Phillips (Andrews McMeel)
  • Monograph, designed by Chris Ware (Rizzoli)
  • My Favorite Thing Is Monsters, designed by Jacob Covey (Fantagraphics)
  • Will Eisner: The Centennial Celebration, 1917-2017, designed by John Lind (Kitchen Sink/Dark Horse)

Best Digital Comic

  • Harvey Kurtzman’s Marley’s Ghost, by Harvey Kurtzman, Josh O’Neill, Shannon Wheeler, and Gideon Kendall (comiXology Originals/Kitchen, Lind & Associates) – WINNER
  • Bandette, by Paul Tobin and Colleen Coover (Monkeybrain/comiXology)
  • Barrier, by Brian K. Vaughan and Marcos Martin (Panel Syndicate)
  • The Carpet Merchant of Konstaniniyya, by Reimena Yee (reimenayee.com/the-carpet-merchant)
  • Contact High, by James F. Wright and Josh Eckert (gumroad.com/l/YnxSm)
  • Quince, by Sebastian Kadlecik, Kit Steinkellner, and Emma Steinkellner, translated by Valeria Tranier (Fanbase Press/comiXology)

Best Webcomic

  • The Tea Dragon Society, by Katie O’Neill, (LINK) (Oni Press) – WINNER
  • Awaiting a Wave, by Dale Carpenter and Nate Powell (LINK) (The Weather Channel Digital)
  • Brothers Bond, by Kevin Grevioux and Ryan Benjamin (LINK) (LINE Webtoon)
  • Dispatch from a Sanctuary City, by Mike Dawson (LINK) (The Nib)
  • Welcome to the New World, by Jake Halpern and Michael Sloan (LINK) (New York Times Sunday Review)

ceejThe writer of this piece was: Craig Neilson-Adams (aka Ceej)
Article Archive: Ceej Says
You can follow Ceej on Twitter


Advertisements

1 Trackback / Pingback

  1. Last Week in Geekdom – Your Weekly News Round-Up (7/16 – 7/22) | Bloom Reviews

Comment On This Article

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: